Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Putyin legvidámabb atombarakkja

Ha a történelem valóban ismétli önmagát, akkor ez Bős – Nagymaros 2.0

„2014. január 1-jével a magyarok terhei tovább csökkentek. Az újév adócsökkentést, rezsicsökkentést és sokaknak béremelkedést illetve nyugdíjemelést hozott – tette hozzá. Mindezt úgy tudjuk végrehajtani immár negyedik éve, hogy nem vettünk fel egy fillér hitelt sem, sőt visszafizettük az utolsó fillérig a szocialisták által felvett IMF-hitelt, az országot pénzügyileg stabilizáltuk és tartós növekedési pályára állítottuk” – mondta Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője, még január másodikán, a Párt első sajtótájékoztatóján.

Állítása az adott napon akár igaz is lehetett volna. Persze nem volt, de nem sokkal később Orbán és Putyin aláírta a paksi bővítését. Az építkezéshez az oroszok 30 milliárd euró hitelt is nyújtanak. Békemenetesek kedvéért leírom még egyszer, nagybetűvel: HITEL!!!! 

Segítsen már valaki, mert nem értem. A 2008-as IMF-hitel az rossz, de a miénk jó? Ez az én komcsim jó komcsi elv alapján nyugszik. Másrészt, pedig ha így hasítunk, akkor miért kell kölcsönt felvenni?
Hozzáteszem, nem vagyok szakértő, így fogalmam sincs arról, szükség van-e egy újabb atomerőműre. Azonban abban bizonyos vagyok, hogy Orbán generációkra függővé tette az országot. A rendszerváltáskor kizavarta, most pedig behívja őket. Ez csak persze az érzelmi aspektusa a történetnek, vannak jóval racionálisabb nézőpontok is. Ki tudja, milyen pénznemben vették fel, így az sincs kizárva, hogy az évek múlásával emelkedik az árfolyam és az egész ország úgy fog járni, ahogy a devizahitelesek. Csak itt mindenki adós lesz. Fizethetünk egy olyan dologért, amelyről nem is tudjuk, hogy mennyire hasznos, csak azt, hogy baromi drága. És ez csak egy tényező ki tudja, hány olyan szempont van, amelyre nem is gondolunk, de megdrágíthatja a visszafizetést. Nyilván valami egészen más érdekek miatt döntöttek úgy, hogy nekik atomerőmű kell. Nem az ország érdeke miatt, azt azért hozzátenném, hiszen az utóbbi években bebizonyították, az ilyen apróságok hidegen hagyják őket. Nem lennék meglepve, ha hirtelen kiderülne, hogy a Közgép ért az atomerőmű építéshez is.

Ilyen pénzügyi tranzakcióknál nem ártana kicsit előrébb is tekinteni, nem pedig azt nézni, az adott pillanatban az milyen jó ötlet. A tartozás mellett még jobban függeni fogunk az orosz energiától, a megújuló forrásokról pedig nem is hallani. Eladósítanak hosszú évtizedekre, még jobban kiszolgáltatnak bennünket egy országnak – hát gratulálok, idáig vezetett az a nagy szabadságharc. Orbán gyakorlatilag eladta az ország szuverenitását.


Remélem a Civil Összefogás Fórum előszedi a 2012-es, híres molinóját: „Nem leszünk gyarmat!”, majd ezzel végigsétálnak Pesten. A paksi bővítés után ez az üzenet ugyanis mindennél aktuálisabb.

0 Tovább

Folytassa Kádár elvtárs!

Lelkesen építik a fideszesek azt a szocializmust, amit anno 1990-ben már egyszer leváltott a nép.


Jelen sorok írója a rendszerváltás után született, így csak történelemkönyvekből ismerhette meg az azt megelőző időket. Ennek legfőbb jellemzői azonban a második Orbán - kormány alatt tetten érhetőek. Gondolok itt elsősorban a nagy államosítási lázra, amely az egész kabinet működését jellemzi. Írásomnak az a gondolat ad okot, amit Németh Lászlóné fejlesztési miniszter nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. A kormány legtitokzatosabb tagja jelezte, az állam rástartolna a külföldi energiacégek hazai érdekeltségeire, egy újabb rezsicsökkenés esetén. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezetője úgy nyilatkozott, ez nem várható, ugyanis egy tőkehiányos céget megvenni nem jó tranzakció, mivel azt majd fel is kell tőkésíteni. Magyarul, a legatyásodott hazai közműcégekbe pénzt kellene tennie az államnak a működéshez, ezt pedig az adófizetők perkálnak ki.
Valamiért az volt az érzésem mindig is, a kormány tisztában van a cégek valós állapotával, csak addig sanyargatja őket, ameddig itt hagyják az országot és az állam átveheti a szerepüket. Ez alapvetően ellentmond a közgazdaság egyik alapvetésének, de a fideszes az unortodoxia jegyében ezt a tudományágat kvázi lesz..ták az urak. Így bármennyire is amellett szól, minden észérv, hogy ezeket az érdekeltségeket nem kellene megvenni, a kormány még is ráteheti a kezét. A "minden az államé" legyen mottó alapján.

 

Németh Szilárd, rezsicsökkentő felelős pedig bejelentette, újabb bírságokat kaptak az energiacégek, hogy érezzék a törődést.

 

 

Szintén párhuzam a szocializmus és az Orbán - rendszer között, hogy a klientúrájuk zsebét szeretnék kitömni pénzzel és mindent saját maguknak akarnak. A trafikbotrányt már egyszerűen védeni se lehet, ugyanis a napnál is világosabb, hogy a saját párttársak egymás között osztották le, ki kapja a 12%-os cigaretta-árrés és az egyre bővülő termékkínálat miatt az egyre zsírosabb üzletnek ígérkező koncessziókat. Friss hír, hogy a Hír 24 szerint súlyos pénzeket utal a történetesen Németh Szilárd vezette Csepel ökormányzata a Giró Szász és Társai Ügyvédi Irodának. Ez is csak egy példa a sok közül, nyilván több száz ilyet lehetne sorolni. Elég, ha a Közgép állami milliárdjaira gondolunk. Attól tartok, az a pár noikásdoboz ezekben az összegekben elveszik.

 

Van azonban egy jó hír is: az Orbán - rendszerben benne van a bukás is. Most magas lovon érzik magukat, de innen nagyon nagyot és látványosat lehet esni. Már pedig úgy, ahogy a szocializmus, Orbán se fog örökké uralkodni, még ha nagyon szeretné is.

(Felsorolásomból kihagytam a Felcsúton, a miniszterelnök házának tőszomszédságában épülő több milliárd forintos stadiont, mint a személyi kultusz egyik legegyértelműbb jelét.)

0 Tovább

Szemfényvesztés

Vajon, milyen következményei lesznek a 10%-os rezsicsökkentésnek? Ennek próbálok most utánajárni, politikai illetve gazdasági szempontból.

 

                                                   Fotó: Retro Rádió Nyíregyháza

 

Szögezzük le az elején: örvendetes tény, ha a kormány egy ilyen lépést tesz. Ám sajnos attól kell tartani, ez csak a látszat. Ugyanis ezzel lehet villogni a kormányszóvivői sajtótájékoztatón, meg a Hír Tv-ben. Mert jól hangzik. Mert oda lehet mellé biggyeszteni, hogy bezzeg azlemúttnyóccévben emelkedtek a rezsiárak, és különben is a szocialisták….stb.

Ez a kormány ugyanis ravasz. Ravasz, mert úgy tesz, hogy látszólag csökkennek, de a kiesett bevételt valakinek pótolnia kell. A szolgáltatók nem fogják hopsz, egy pillanat alatt elővarázsolni a kiesett bevételeket. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezetője a Klubrádiónak nyilatkozva úgy véli, a kormánynak hamis képzete van. Ugyanis azt hiszi, hogy az energiacégek irreális nyereségre tettek szert, miközben a valóság az, hogy alig van bevételük. Így nem tudni, ki fogja előteremteni azt a kiesett bevételt, amelyet a szolgáltatók kénytelenek elkönyvelni. A hatásai beláthatatlanok. A cikk írásának időpontjában pedig a Magyar Hírlap megszellőztette, hogy újabb, kétlépcsős rezsicsökkentés várható. Ez van akkor, amikor semmiféle háttértanulmány nem készül a hatásokról. Hiszen már most, ezzel a csökkentéssel is óriási károkat tudnak okozni, miközben a lakosságnak tudnak imponálni. És mi történik akkor, ha ezek a szolgálatok kivonulnak a piacról? Majd állambácsi szépen átveszi a szerepüket? Sanszos, hogy erre apellálnak, ugyanis szerintem nagyon is jól tudják, milyen a valós gazdasági helyzetük a cégeknek. Tiszta szocializmus azok államosítottak mindent és ők sem figyeltek a piacgazdaság alapvetéseire. (Mint ahogy Matolcsy György sem.) Semmi garancia sincs arra, hogy jobb lesz akkor, ha megtörténik a váltás. Gyanítom, megint a lakosság fog szívni.

 

A politika határozza meg a tarifákat. Ugyanis ezek hatósági árak, ezzel lehet szavazókat szerezni. Miközben a jelenlegi rezsim szinte a létező összes társadalmi réteget megalázta, kellett valami olyan dolgot tenni, amellyel lehet majd villogni 2014-ben, hogy igen, mi ezt tettük. Érzik a vesztüket, ezért válogatott módszerekkel küzdenek az életben maradásért. Választási regisztráció, 10%-os energiaár-csökkentés. Valahogy meg kell nyerni a választásokat. Egy ilyen intézkedés arra jó, hogy a szavazóban ne csak a szivatások tömkelege maradjon meg, hanem valami jó emlék is. Édesmindegy, hogy ő ezt más csatornákon, de vissza fogja fizetni, de mint jeleztem, kommunikációban remekül eladható, népszerű döntés.

Ezek alapján vélem úgy, hogy szemfényvesztés, hamis illúziók rajzolása az, amikor a kormány 10%-os energiaár csökkentést hajt végre.

7 Tovább

Cucu blogja

blogavatar

Vélemények szubjektíven, kritikusan.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek