Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Putyin legvidámabb atombarakkja

Ha a történelem valóban ismétli önmagát, akkor ez Bős – Nagymaros 2.0

„2014. január 1-jével a magyarok terhei tovább csökkentek. Az újév adócsökkentést, rezsicsökkentést és sokaknak béremelkedést illetve nyugdíjemelést hozott – tette hozzá. Mindezt úgy tudjuk végrehajtani immár negyedik éve, hogy nem vettünk fel egy fillér hitelt sem, sőt visszafizettük az utolsó fillérig a szocialisták által felvett IMF-hitelt, az országot pénzügyileg stabilizáltuk és tartós növekedési pályára állítottuk” – mondta Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője, még január másodikán, a Párt első sajtótájékoztatóján.

Állítása az adott napon akár igaz is lehetett volna. Persze nem volt, de nem sokkal később Orbán és Putyin aláírta a paksi bővítését. Az építkezéshez az oroszok 30 milliárd euró hitelt is nyújtanak. Békemenetesek kedvéért leírom még egyszer, nagybetűvel: HITEL!!!! 

Segítsen már valaki, mert nem értem. A 2008-as IMF-hitel az rossz, de a miénk jó? Ez az én komcsim jó komcsi elv alapján nyugszik. Másrészt, pedig ha így hasítunk, akkor miért kell kölcsönt felvenni?
Hozzáteszem, nem vagyok szakértő, így fogalmam sincs arról, szükség van-e egy újabb atomerőműre. Azonban abban bizonyos vagyok, hogy Orbán generációkra függővé tette az országot. A rendszerváltáskor kizavarta, most pedig behívja őket. Ez csak persze az érzelmi aspektusa a történetnek, vannak jóval racionálisabb nézőpontok is. Ki tudja, milyen pénznemben vették fel, így az sincs kizárva, hogy az évek múlásával emelkedik az árfolyam és az egész ország úgy fog járni, ahogy a devizahitelesek. Csak itt mindenki adós lesz. Fizethetünk egy olyan dologért, amelyről nem is tudjuk, hogy mennyire hasznos, csak azt, hogy baromi drága. És ez csak egy tényező ki tudja, hány olyan szempont van, amelyre nem is gondolunk, de megdrágíthatja a visszafizetést. Nyilván valami egészen más érdekek miatt döntöttek úgy, hogy nekik atomerőmű kell. Nem az ország érdeke miatt, azt azért hozzátenném, hiszen az utóbbi években bebizonyították, az ilyen apróságok hidegen hagyják őket. Nem lennék meglepve, ha hirtelen kiderülne, hogy a Közgép ért az atomerőmű építéshez is.

Ilyen pénzügyi tranzakcióknál nem ártana kicsit előrébb is tekinteni, nem pedig azt nézni, az adott pillanatban az milyen jó ötlet. A tartozás mellett még jobban függeni fogunk az orosz energiától, a megújuló forrásokról pedig nem is hallani. Eladósítanak hosszú évtizedekre, még jobban kiszolgáltatnak bennünket egy országnak – hát gratulálok, idáig vezetett az a nagy szabadságharc. Orbán gyakorlatilag eladta az ország szuverenitását.


Remélem a Civil Összefogás Fórum előszedi a 2012-es, híres molinóját: „Nem leszünk gyarmat!”, majd ezzel végigsétálnak Pesten. A paksi bővítés után ez az üzenet ugyanis mindennél aktuálisabb.

0 Tovább

Megfizetésnap

Mostanában mindenki megkapja az új jövedelmét. Jónáhány koppanás lesz vagy volt alighanem.

A legjobban természetesen a rokkantnyugdíjasok szívják meg. De említhetnék még néhány olyan réteget, akik kevesebb pénzt vittek haza. Nos, itt az ideje a politikától konzekvensen magukat távol tartók és a Fidesz-hívők elgondolkodásának. Vajon hová is húzták azt a bizonyos ikszet? Sajnos 2010-ben nemigen volt sok választás. Az MSZP-t érthető módon sokan kívánták már el a fenébe (többek között én is), joggal. A Jobbik eleve kiesett, az LMP-ről pedig akkor még nem lehetett tudni semennyit sem. Akik azzal a célzattal szavaztak a jobboldalra, hogy "na most jól megszívatjuk a szocikat", azok most feltehetik a kérdést. kit is szívattak meg valójában? Őszintén remélem, mostanában sokan felébredtek és rájönnek, az MSZP negyed ennyire sem szívta a vérünket, mint ez az úgynevezett keresztény kormány. És vannak még, akik mindent bevesznek. A szánalmas szijjártói hablatyolt "azelmúltnyolcév"-ről és az összes hazug dumát. A hívők, akik talán sosem ébrednek fel téli álmokból, melyet Orbán Viktor bocsátott le rájuk a retorikájával. Igen erősen élek a gyanúperrel, ha egy ilyen embernek elveszik a feje fölül a tetőt és kénytelen az aluljáróban lakni, valahogy azt is meg tudja magyarázni. Mert biztos van valami célja ezzel a kormánynak és én hiszek benne, hogy ez jó dolog, meg "azmúltnyolcév" hibáit ki kell javítani és ezért is a Gyurcsány a felelős, aki kirabolta hazánkat.

Kétségtelenül nehéz kiszakadni azoknak a médiumoknak a bűvköréből (gondolok itt elsősorban a Hír Tv-re), amelyek folyamatosan sulykolják a korábbi vezetés bűneit. Igen, én ezt nem tagadom, voltak az előző kormánynak is hibái. De vessük már össze a szívatásokat a korábbi és a mostani időkkel! Elképesztő differencia van a kettő között.

Ugyan nem kapcsolódik a témához, de ismételten nem mehetek el szó nélkül az MTV székház előtt még mindig tartó éhségsztrájkról, mely szintén azt példázza, banánköztársaság lettünk. Normális demokráciában nem kellene ilyen performance-ot csinálni és nem kellene hónapokig tábort verni egy közintézmény előtt. Mindenesetre jó érzés tudni, hogy a hatalom kiszolgálójának központja mellett pár négyzetméteren még él a jogállam és a köztársaság. Ez felemelően jó érzés ebben az elképesztő hanyatlásban, amit átél a társadalom minden tagja, noha sokan nem is tudnak erről.

0 Tovább

Diktatúra testközelből

Ékes példája a szombati, kormány melletti felvonulásnak, hogy Magyarországon nem demokrácia, hanem valami egészen más van.

Észak Korea feeling támadott meg, mikor a tüntetésről készült képeket nézegettem. “Szeretünk Viktor” és hasonló táblákat láttam. A kommunista rezsimben is van ilyen, csak ott máshogy hívják. Lényegében ugyanaz. Bravó. Kitűnően látszott, mennyi hívő tud kimenni az utcára szeretett vezérüket imádni. A legfelháborítóbb a határon túliak jelenléte. Hogy képzelik azt, hogy idejönnek és istenítik azt népnyúzó kormányt, ami szívat engem? Az ő életükre nincs hatással ez az eszetlen önkény. Egy gyakorlati kérdés. Kíváncsi lennék, ha én odamennék Bukarestbe és egy “Éljen Băsescu” táblát lengetnék az utcán. Elküldenének a fenébe és igazuk lenne. A saját országomban hőzöngjek. Teljes joggal mondanák mindezt. Sőt, a Népszava értesülése szerint még pénzt is fizettek jelenlétükért. A lap beszámol arról, miszerint a Falk Miksa utcában egy házmester hallotta, amint nagyváradi magyarok arról beszélnek, fejenként 3500 forintot és egy meleg ebédet kaptak a részvételért. Ez a módszer nem ismeretlen, hiszen tavaly március 15.-én Orbán a Nemzeti Múzeumnál tartott beszédénél fizetett bértapsolókkal vetette magát körül.
Teljesen nyilvánvaló, a szombati megmozdulás résztvevői mennyire hívők. Ennek ékes példája, az ATV fiatal riportnőjének többszöri inzultálása is. Az egyik beszóló szerint “eladta a lelkét”. Ha gondolkodás annak számít, akkor én is ilyen vagyok. Ők hisznek, én gondolkodok. Ebből is látszik, a Fidesz túllépett a politikai part fogalmán és vallás lett, melynek egy központi szereplője van: Orbán Viktor.
Fontos megjegyeznem, nem kell megijedni ettől a tömegtől. A jobboldal mindig is híres volt a mozgósítási képességéről. Ha még marad a sorozatos szívatások ellenére fél millió hívő, az nem elég ahhoz, hogy komoly tényezőként vegyük a Fideszt az Orbán utáni időkre. És ha azt nézzük, hogy a feltevés szerint csupán minden ötödik emberüket mozgósították.


Elemi igazságérzetem háborog, mikor a köztévé, a január másodikai tüntetéshez és ehhez a kormánypárti eseményhez való hozzáállása eszembe jut. Az utóbbi annyira fontos volt, hogy az Este című műsor különkiadással jelentkezett szombaton és nem mellesleg meghamisították a tüntetők számát, ugyanis nem 400, hanem körülbelül 100 ezren voltak. Az ellenzéki megmozdulásról pedig csupán egy 2 perces tudósításban számoltak be és közben azt a látszatot keltették, valójában nincs is ott senki, pedig ugyanannyian voltak, mint a Békemenet résztvevői. Az ellenzéki médiumok nem hallgatták el, mennyien voltak a felvonulók. A másik oldal orgánumai (és most már nyugodtan idesorolhatjuk a közszolgálati adókat is), pedig elbagatellizálták a létszámot. Fájdalmas mindezekről írni.

Több dolgot nem ártana tudatosítani. Először is: a kormánypárti hívők hatalmas tévedésben vannak akkor, amikor azt mondják, Magyarországot támadják. Ez nem igaz. Nem az országot és annak népét, hanem annak dilettáns kormányát kritizálják. Meglehet, ők saját magukat a hazaként aposztrofálják, de akkor a többi,  nem Fidesz szavazó micsoda?
A második: sok kritika jön a jobboldal felől, miszerint mi csak károgunk a diktatúráról és lám, mennyi ellenzéki lap jelenik meg. Az önkényuralmi rendszerek és a demokrácia között elképesztő átmenetek vannak. Nincs olyan, hogy egyik nap ez, aztán a  másikon pedig az. Van egy-két, kormányt kritizáló orgánum, melyet még nem sikerült elhallgattatni. A Klubrádiót sajnos már sikerült.  Akik azt mondják, mint például én is, hogy diktatúra van, nem örömből és nem valamifajta cél miatt mondjuk. Sajnos látjuk, tapasztaljuk a kétharmad pusztító demokrácia ellenességét. Minden elemében emlékeztet egy igazi autokrata rendszerre. Nem az a bajunk, hogy ők vannak hatalmon, hiszen a demokrácia legfontosabb játékszabálya az, most egyszer az van akit én választottam, másszor az, amit más választ. És aki kisebbségben van a véleményével, az fogadja is mindezt el. Nem is a Fidesz a probléma, hanem annak antidemokratikus lépései.
Ezt jó lenne, ha mindenki észrevenné, aki demokráciában és nem egy diktatúrában szeretne élni. Nem úgy, mint most.

 

3 Tovább

A fal

Saját tapasztalat, de néhány dolgot nagyon nehéz megtörni ma Magyarországon. A közönyt, az apátiát, valamint az érzelmi alapokra helyzet politizálást. Úgy érzem, ezek a leküzdése a legnehezebb egy ellenzéki számára.

Ennek számos oka lehet. Részben az, hogy ha mások döntenek helyettem, akkor a felelősség súlya rám nehezedik, mikor rosszul választok. Sokan úgy vannak, félnek önálló döntéseket hozni és inkább egy "valamitől" várnak megoldást. Nem szeretnek gondolkodni, az a jó, ha felülről megmondják, mit kell tenni.
Vannak akik így konzerválják magukat az új rendszerrel szemben. Nem foglalkoznak a politikával, látják, miket művel Orbán, de igazából már nem akar bosszankodni rajta. Tudja és látja, egyre kevesebbet visz haza, pénze napról napra inflálódik el, csak ő inkább a könnyebbik utat választja. Valahol érthető, hiszen önvédekezés. Csak semmi eredményre nem vezet. Én is megpróbáltam ezt, csak túl nagy volt az információéhségem ahhoz, hogy ne folytassam tovább, mivel az életemről van szó és az meg engem is érdekel, bármilyen fájdalmasan is esik, mi várható.
A hit is hatalmas probléma. Vannak, akik hinni akarnak a Fideszben. Ezt már egy korábbi bejegyzésemben is fejtegettem. Talán nem vagyok vele egyedül, de számtalanszor hallottam azt, "hiszek benne, hogy jól csinálják" és ennek számtalan variációját. Lényegében mind egyre megy. Személyes kitérő: én nem hinni akarok. Figyelemmel akarom kísérni a kormány intézkedéseit és ha én úgy látom, hogy az nekem nem jó, akkor azt meg fogom kritizálni és nem hinni akarok. Majd az idő múlásával elválik, ki gondolkodott jól. Visszatérve, nagyon nehéz meggyőzni azokat az embereket, akik nem racionális alapon gondolkodnak és mindent bevesznek. Sajnos, ha a minél brutálisabban csökkenő fizetésük jut eszükbe, a legelvakultabbak ebben is valami rációt fognak találni, "mert biztos ennek is van értelme". Ilyenkor tanácstalan vagyok, az én tudásom és képességeim kevesek ehhez.
Ha ilyen személyekkel találkozok, sokszor érzem úgy, mint ha pusztába kiáltott szó lenne amit mondok. Illetve tűnhet agitációnak, ami nagyon könnyen vezethet teljes elutasítottsághoz is és az illető csak megerősödik a hitében.

Mindenesetre bízok abban, a többség nem ilyen és azok, akik rosszul döntöttek 2010 áprilisán, lelkiismeret-vizsgálatot tartanak és legalább maguknak ismerjék be: hibáztak. Emberi tulajdonság, elnézhető. Csak akkor elvárható, hogy legalább a jóvátételből vegyék ki a részét. Járjanak tüntetni, menjenek el ellenzéki megmozdulásokra. Nem szégyen mindez.

 

0 Tovább

Vezess minket bölcs Viktor vezér!

Fura, ahogy néhány honfitársam látja a világot. Miközben Orbánék leépítik a totális magyar demokráciát, sokan még mindig áhítattal tekintenek szeretett vezérükre. A hit, még buzgólkodik bennük.

Nem akarom  egyszerűen elhinni, hogy hazánkban elég sokan nem szeretnek racionálisan gondolkodni, helyette inkább hisznek valamiben. Ez roppant egyszerű, hiszen ha megmondják fentről a tutit, akkor le van véve a vállukról a rossz döntés esetleges felelőssége. Többek között ennek is köszönhető az a bizonyos kétharmad. No meg Orbán Viktornak, aki úgy tudja hülyíteni a népet, hogy csak na. Furcsa, Gyurcsány Ferencet sokkal többen utálják azért, amiért egy zárt frakcióülésen csúnyákat mondott. Tulajdonképpen az egy mea culpának is tekinthető, hiszen beismerte, nem mondott igazat. Sokkal szimpatikusabb ez, mint mikor egy politikus kijelenti magáról, ő sohasem hazudott. Illetve szintén csak zárt körben a választások előtt, megmondta, ne figyeljenek arra amit azért mond, hogy megválasszák. Egyszerűen nem tudom, mikor kezd el az ország azon fele is gondolkodni, akik ezt nem tette eddig meg.

Mert mi is zajlik valójában? Gyakorlatilag az összes pozíciót saját emberükkel töltötte fel, mindent a rokonok és haverok irányítanak. Azonfelül még olyan adórendszert is vezetnek be, mely nem a szegény, hónapról-hónapra élőket segíti, hanem az amúgy is gazdagokat teszi még gazdagabbá. Egyre kevesebb az átlagember fizetése, de természetesen az sokkal nagyobb gond, ha valaki csúnyán beszél, mint miniszterelnök. Azt nem értem, az öszödi beszéd hatására ezrek mentek ki tüntetni. De mikor a kormány lenyúlta a magánnyugdíjpéztártagok minden befizetését, akkor vajon miért nem váltott ki hasonló reakciókat? Sajnos megmutatkozott, sokan érzelmi alapon politizálnak és nem a józan eszükre hallgatnak. Nézzük meg például az SZDSZ nevű egykori formációt. A 2006-os választásokon 6%-ot értek el. De fokozatosan jöttek az olyan lépések és arcok (gondolok itt elsősorban Horváth Ágnes egészségügyi miniszterre), aki miatt szavazóik azt mondták: köszönöm, de legközelebb nem fogok rátok szavazni. Meg is lehet nézni, hol vannak most. Racionálisan, észérvekre alapozva döntöttek és nem hittek, mint sokan a kormánypártban.
Mert szép dolog persze, mikor kimegy az ember a Fidesz nagygyűlésre, rázni a magyar zászlót, viktorozni és a magyarságtudatunkkal villogni. De előbb utóbb mindenki érezni fogja a pénztárcáján a kormány tevékenységét és akkor már rájönnek: basszus, ezek elveszik a pénzemet! Lehet persze "azelmúltnyolcév"-re hivatkozni, de ez másfél év után rendkívül szánalmasan hangzik, mert senki, aki egy csöppet gondolkodik, nem veszi be. A Matolcsy - Orbán páros kétségtelenül a szakadékba vezeti ezt az országot és Szijjártó Péter mindent meg tud magyarázni.

Vágyálmom, hogy egyszer végre egy olyan országban éljek, ahol a választópolgár nem érzelmi, hanem racionális alapon döntené el, kire szavaz. Nem is tudom, ki mondta, de eszembe jutott gondolata: a Fidesz nem is párt, hanem egyház. Gondoljon csak bele mindenki, miért!

 

1 Tovább
«
12

Cucu blogja

blogavatar

Vélemények szubjektíven, kritikusan.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek